2021-02-17
Czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu, który rozpoczyna środa popielcowa, sprzyja głębokiej modlitwie i kontemplacji tajemnic chrześcijańskiej wiary. Pomocnym narzędziem i źródłem przeżyć, rozmyślań na temat sensu ludzkiego życia, mogą okazać się nie tylko teksty pisane ale i sztuka wizualna. Już wczesne chrześcijaństwo próbowało poprzez sztuki plastyczne skuteczniej docierać z Dobrą Nowiną do serc i umysłów ludzi. W okresie gotyku popularne było eksponowanie czy to scen ukrzyżowania, czy też zdjęcie z krzyża. Ks. Bogdan Blajer, dyrektor Muzeum Archidiecezjalnego w Częstochowie prezentuje obrazy poświęcone tej tematyce.
Dział: Reportaże - dokumenty
abp Depo abp Nowak Adwent 2019 Akcja Katolicka artyści Benedykt XVI biskupi bp Przybylski Częstochowa dieta duszpasterstwo akademickie dzieci ekumenizm face to face z Arcybiskupem face to face z Arcybiskupem II face to face z arcybiskupem III Franciszek historia homilia Jan Paweł II Jasna Góra Jasna Góra kapłani katastrofa koncert konferencja konkurs koronawirus koronawirus kraj książki Matka Boża miłosierdzie misje młodzież muzyka Niedziela Niedziela Częstochowska niedziela tv Niedziela w mieście papież Franciszek parafie paulini peregrynacja pielgrzymka poezja polityka pomoc powołanie rekolekcje relikwie Rio rodzina rodzina Rok Miłosierdzia rozmowa rozważania różańcowe różaniec Rzeczpospolita Parafialna sakramenty sanktuaria sport Synod synod Synod szkoła sztuka i kultura ŚDM w Krakowie świadectwo Światowe Dni Młodzieży święci Tęcza ukraina Ukraina Włochy wykład wystawa wywiad zakony i zgromadzenia życie życzenia żywa parafia
TEMAT NUMERU: Proroctwo Jana Pawła II
Z historycznej perspektywy trudno się oprzeć porównaniu Jana Pawła II do Mojżesza, który przeprowadził Izraelitów przez Morze Czerwone i z Synaju przyniósł im tablice Dekalogu. Taka jest rola proroka – przekazywać głos Boga ludowi. I taka jest też dola proroka, że jest „głosem wołającego na pustyni”, często niezrozumianym, a nierzadko odrzucanym.