00:00 2020-07-30
Pierwsze wiadomości o kościele parafialnym w Lgocie Wielkiej pochodzą z XV w. Drewnianą świątynię wzniesiono pw. św. Klemensa, papieża i męczennika. Kult Matki Bożej szczególnie rozwinął się tutaj, kiedy do kościoła sprowadzony został obraz Najświętszej Maryi Panny. Przyczynił się do tego również XVII-wieczny zwyczaj powstawania w parafiach licznych bractw różańcowych. Także w parafii Lgota Wielka w 1629 r. zostało takie bractwo założone.Wokół „starożytnego obrazu”, jak go później nazywano, i nabożeństw różańcowych zaczęła się kształtować pobożność maryjna. Z czasem zaczęto nazywać obraz mianem Matki Bożej Różańcowej, a wśród wiernych uchodził za słynący łaskami. Sanktuarium maryjne w Lgocie Wielkiej mając tak piękną tradycję, dzisiaj także zachwyca urokiem i pobożnością.
Dział: Reportaże - dokumenty
Tagi: Częstochowa Matka Boża sanktuaria
abp Depo abp Nowak Adwent 2019 Akcja Katolicka artyści Benedykt XVI biskupi bp Przybylski Częstochowa dieta duszpasterstwo akademickie dzieci ekumenizm face to face z Arcybiskupem face to face z Arcybiskupem II face to face z arcybiskupem III Franciszek historia homilia Jan Paweł II Jasna Góra Jasna Góra kapłani katastrofa koncert konferencja konkurs koronawirus koronawirus kraj książki Matka Boża miłosierdzie misje młodzież muzyka Niedziela Niedziela Częstochowska niedziela tv Niedziela w mieście papież Franciszek parafie paulini peregrynacja pielgrzymka poezja polityka pomoc powołanie rekolekcje relikwie Rio rodzina rodzina Rok Miłosierdzia rozmowa rozważania różańcowe różaniec Rzeczpospolita Parafialna sakramenty sanktuaria sport Synod synod Synod szkoła sztuka i kultura ŚDM w Krakowie świadectwo Światowe Dni Młodzieży święci Tęcza ukraina Ukraina Włochy wykład wystawa wywiad zakony i zgromadzenia życie życzenia żywa parafia
TEMAT NUMERU: Proroctwo Jana Pawła II
Z historycznej perspektywy trudno się oprzeć porównaniu Jana Pawła II do Mojżesza, który przeprowadził Izraelitów przez Morze Czerwone i z Synaju przyniósł im tablice Dekalogu. Taka jest rola proroka – przekazywać głos Boga ludowi. I taka jest też dola proroka, że jest „głosem wołającego na pustyni”, często niezrozumianym, a nierzadko odrzucanym.