00:00 2020-07-21
Sanktuarium Matki Bożej Mrzygłodzkiej jest chętnie odwiedzane przez pielgrzymów zarówno z okolic, jak i z dalszych terenów Polski. Jest jednym z najdłużej istniejących ośrodków kultu Matki Bożej Różańcowej, którego początki datuje się na XVII w., kiedy to powołano przy parafii Arcybractwo Różańca Świętego. Od XVIII w. wierni modlą się przed znajdującym się w ołtarzu głównym obrazem Matki Bożej Różańcowej. Najwcześniejsze wzmianki o Mrzygłodzie, osadzie założonej przez Ottona z Pilicy, a dziś będącej dzielnicą Myszkowa, pochodzą z końca XIV w. Obecną, murowaną świątynię ufundował kasztelan krakowski Stanisław Warszycki w XVII w. Renesansowo-barokowy kościół powstał w miejscu dawnego drewnianego i miał charakter obronny. Dowodem na to są istniejące do dzisiaj mury okalające budynek.
Dział: Relacje - wydarzenia
Tagi: Częstochowa parafie sanktuaria świadectwo
abp Depo abp Nowak Adwent Adwent 2019 Akcja Katolicka Apel Jasnogórski artyści Benedykt XVI biskupi bp Przybylski Carlo Acutis Częstochowa dieta duszpasterstwo akademickie dzieci ekumenizm face to face z Arcybiskupem face to face z Arcybiskupem II face to face z arcybiskupem III Franciszek historia homilia Jan Paweł II Jasna Góra Jasna Góra kapłani kard. Grzegorz Ryś katastrofa koncert konferencja konkurs koronawirus koronawirus kraj książki Matka Boża miłosierdzie misje młodzież muzyka Niedziela Niedziela Częstochowska niedziela tv Niedziela w mieście papież Franciszek parafie paulini peregrynacja pielgrzymka poezja polityka pomoc powołanie rekolekcje relikwie Rio rodzina rodzina Rok Miłosierdzia rozmowa rozważania różańcowe różaniec Rzeczpospolita Parafialna sakramenty sanktuaria sport Synod synod Synod szkoła sztuka i kultura ŚDM w Krakowie świadectwo Światowe Dni Młodzieży święci Tęcza ukraina Ukraina Włochy wykład wystawa wywiad zakony i zgromadzenia życie życzenia żywa parafia
TEMAT NUMERU: Jak nie zmarnować Wielkiego Postu?
Czy w ogóle zauważamy, że powoli mija nam czas kolejnego Wielkiego Postu? Czy ma on szansę nas obudzić, zatrzymać w codziennym pędzie? Jak z perspektywy duszpasterzy i świeckich wygląda tych kilka tygodni?